20 Ocak 2010 Çarşamba

söğüt

Suda kaynatılıp pişirilen, suyundan ayrılarak soğuk yenen et.
yada
Üzerine yağ ve limon konulmadan ve birbirine karıştırılmadan yenen domates, salatalık vb

KOYUN KUZU SÖĞÜŞ

1000 gram koyun ya da kuzu eti
15 adet arpacık soğanı ya da 2 orta baş soğan
400 gram sarı patates (4 orta)
200 gram havuç (3 orta)
100 gram kereviz (1 orta)
10 bardak su
Tuz

1 Bir tencereye; kol veya kürek tarafından kemikli olarak yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış 1000 gram kuzu veya koyun eti, üstleri kazınmış meyilli kesilmiş 3 orta havuç, soyulmuş, yarım ay şeklinde kesilmiş 1 kereviz, 15 adet arpacık soğanı ya da sekize bölünmüş 2 orta soğan, 10 bardak su ile, yarım çorba kaşığı da tuz koyarak tencereyi ateşe oturtmalı, suyun ısınmasiyle üstünde biriken köpükleri bir delikli kepçe ile alıp attıktan sonra tencerenin kapağını kapatmalı ortadan daha az kuvvetteki ateşte 2 saat kadar haşlamaya bırakmalıdır.
2 Sonra tencereye; kabukları soyulmuş ve yarım parmak kalınlığında yarım daire şeklinde kesilmiş 3 orta baş sarı patates ilâve ederek tekrar tencerenin kapağını kapatmalı ve etler pişip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı yarım saattan üç çeyrek saat arasında haşlamalı ve tabağa alarak soğutmalı, soğuduktan sonra küçük parçalara bölerek servis yapmalıdır.

Not: Et suyundan haşlama şeklinde yararlanmak isteyenler ise suyuna sadece 1 soğan ve 1 havuç atmak suretiyle haşlamalıdır. Haşlama süresi ise; koyun 2 1/2, büyük kuzu 1 3/4 ve süt kuzu da 1 1/4 saattir.


TAVUK SÖĞÜŞ

1 Tavuk
1 Tatlı kaşığı tuz

Tavuğu temizleyip yıkayınız. Normal sığabileceği bir tencereye koyup 1 su bardağı sıcak su ilave ediniz. Hafif hararetli ısıda yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Pişmesine yakın tuzunu katınız.
Tavuğu derin bir kaseye alıp kararmaması için soğumadan her tarafını yağlayınız. Soğuyunca kapağını örterek buzdolabında muhafaza ediniz.

TAVUK SÖĞÜŞ

1 tavuk (1000 - 1200 gram)
1 soğan ve havuç
14 bardak su
1/2 çorba kaşığı tuz

Tavuğu haşlamalı, soğuduktan sonra, kol, but, göğüs ve sırt olmak üzere parmak üzere parçalara kesilmiş olarak servis yapmalıdır.

TAVUK SÖĞÜŞ (DÜDÜKLÜ)

1 adet tavuk (1000 - 1200 gram)
8 bardak su
1 soğan
1 havuç
Tuz

1 Düdüklü tencereye; 8 bardak su, yarım çorba kaşığı tuz, soyulmuş 1 orta soğan, kazınmış 1 havuç ile, yolunmuş ve içi temizlenmiş, tütsülenmiş, yıkanmış ve ayakları gerisine geçirilmiş 1000 - 1200 gram arasında bir tavuk koyarak, tencerenin kapağını sıkı bir şekilde kapatmalıdır.
2 Sonra tencereyi çok kuvvetli ateşe oturtarak, üstteki düdük yukarıya doğru oynayıp da bol buhar ve ıslık gibi sesler çıkarmaya başladıktan sonra hesap edilmek üzere tavuğu, yarıya kadar azaltılmış ateşte aşağı yukarı 50 dakika pişirmeli ve ateşten alarak, buharını boşalttıktan sonra tavuğu tencereden çıkartmalı ve iyice soğuduktan sonra kol, but, göğüs ve sırt olmak üzere parçalara kesmeli ve servis yapmalıdır.

Not: Çok genç tavuklar 40 dakikada pişirilebildiği gibi kartları da bir saatte bazen pişmez.

Soğanlar soyulur, yarım halka şeklinde ince söğüş doğranır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder