17 Ocak 2010 Pazar

reçeller üzerine

6-REÇELLER

Reçeller; meyvelerin şekerli şurup içinde pişirilmesiyle yapılır. Reçel taze ve kuru meyvelerden hazırlanır.

Genellikle reçeller 3 şekilde hazırlanır.

1. Şeker üzerini örecek kadar su ile kaynatılıp tatlı şurubu kıvamına getirilir. Çilek, vişne, kaysı gibi yumuşak meyveler şeker içerisine atılıp 5-6 taşım kaynatılıp indirilir, 3-4 saat bekletilir. Sonra meyveler şuruptan çıkartılıp şurup tekrar koyulaştırılır. Meyveler ikinci defa içerisine konup, kaynatılarak reçel yapılır.kaysı, çilek, vişne reçeli gibi.
2. Yumuşak meyveler akşamdan bir kat meyve bir kat şeker olarak tencereye koyulur ve dolapta bekletilir.Ertesi gün su koymadan meyve kendi suyu ile pişirilip hazırlanır.çilek, vişne reçeli gibi.
3. Sert meyveler önce su ile pişirilir, Sonra koyulaştırılmış şuruba atılarak pişirilir. Ayva, portakal reçeli gibi.

Hangi usulde reçel hazırlanırsa hazırlansın meyvelerin reçelin içinde ezilmeden kalması lazımdır.

REÇELLERİN HAZIRLANMASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

* Reçellerin uzun süre dayanması için şeker miktarı meyve miktarının 1,5 misli olmalıdır. Örneğin yarım kg. meyveye 1,5 kg şeker koyulmalıdır. Daha az koyulan şeker reçelin küflenmesine neden olur. Kısa zaman da tüketilecek reçeller bir bir şeker koyulabilir.
* Reçellerin kıvamını anlamak için, kaşıktan dökülen damlaların iplikler yaparak uzaması gerekir. Diğer anlama şekli de tabağa az miktar reçel koyularak soğutulur ve parmakla hafifçe yayılır. Yayılan yerde boşluk yavaş yavaş kapanıyorsa reçelin kıvamı olmuş demektir.
* Reçelin olmasına yakın limon suyu konup reçel bir iki taşım daha kaynatılıp ateşten alınır.Daha önce koyulan limon reçelin rengini değiştirebilir.
" Reçeller kaynatılırken oluşan köpük alınmalıdır. Ateşten indikten sonrada üzerindeki köpük kağıt batırılarak alınabilir.
* Reçeli kaynatırken ve boşaltırken karıştırılmamalıdır.
" Reçel kavanoza sıcakken koyulmalıdır. Aksi halde reçel şekerlenir.
* Reçelin ağzı soğuduktan sonra kapatılmalıdır.
* Kavanozlar kullanılacağı zamana kadar serin yerde saklanmalıdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder