11 Ocak 2010 Pazartesi

LÜTENİTSA BALKAN DOMATES SOSU

Bulgaristan mutfağında kahvaltı için hazırlanan sosların özel bir yeri vardır. Lütenitsa da bu özel tariflerden biridir. Okuyucularımızdan Ayşe Yılmazer'in lütenitsa tarifiyle balkan lezzetini tadacaksınız. Yaz günlerinin son günlerinde taze sebzelerle hazırlayacağınız lütenitsayı afiyetle yiyeceksiniz.

Malzemeler,
2 kg salçalık domates
1 kg kırmızı etli biber
Yarım kilo patlıcan
200 gram havuç
1 çay bardağı sirke
yarım baş sarımsak
tuz yağ
Hazırlanışı,
1. Önce patlıcanlar közlenir, soyulur ve bir kapta bekletilir.
2. Domates, biber, havuçlar robottan geçirilip büyük bir pişirme kabına aktarılır. Yüksek ateşte pişirilmeye başlanır.
3. Tüm malzemeler, iyice pişene karıştırılır. Yoksa dibi tutar, yenilmeyecek hale gelebilir.

Patlıcanlar ocakta ya fa fırında közleniyor. Kabukları soyulup minik minik doğranıyor. Domates, biber ve havucun olduğu kaynayan tencereye EN SON patlıcan ekleniyor. Bunun nedeni de patlıcanın zaten pişmiş olması.

Afiyet olsun :)

4. Ocaktan alıp kavanozlara doldurmadan önce, ateşteyken göz kararı kadar tuz, yağ, 1 baş sarımsak ve 1 çay bardağı sirke eklenir.
5. Kavanozlara doldurulur, ağzı sıkıca kapatılır. Kavanozlarla birlikte içi su dolu bir derin bir tencerede yeniden kaynatılır.
Notlar,Zahmetli görünse de nefis bir tadı var. Sofralarınızın vazgeçilmez tadı olabilir.Lütenitsayı sadece kahvaltılarda değil, makarna ve et yemeklerinin üzerinde sos olarak da tüketebilirsiniz.Afiyet olsunYüksek Topuklar

Eylül ayı geldi

Artık Lutenistaları yapmanın vakti geldi çattı.Bügün sizlere bu lezzetli sosun yapımı anlatmaya çalışacağım.

Balkan Mutfağının Önemli ve lezzetli salçası olan Lutenitsanın yapmı çok zordur.Çok emek ve koskoca 1 gün ister.Hele bizim gibi Tek seferde 70-80 kilo birden yapmaya kalkınca

Öncelikle

  • Tüm salçalık biberlerin sapları tek tek çıkarılır içlerindeki tohumlar atılır ve bir çuvala doldurlurlar.
  • İşin en zor kısmı bu kısımdır aslında çünkü tüm biberler odun ateşinde soldurulur bu 3-4 saat sürmektedir ki dumanı tüten bi ateşte bunu yapmak insanın gözlerini mahveder.
  • İşin eğlenceli kısmıda bu kısımdır.Biberler soldurulduktan sonra kabukları tek tek soyulur.Eğlenceli dedim çünkü işte bu noktada dayanışma devreye girer neredeyse tüm sokak bu soyma işlemine katılır.Eğer bu işi tek başınıca yapmaya kalksanız bütün gününüzü harcarsınız .
  • Sonrada tüm biberleri Et kıyma makinesinden geçmesi gerekir.Buda uzun ve zahmetli bir iştir.
  • Şimdi sıra başka şeyleride katmaya geldi.Saçlalık biberlerin kilosuna göre patclıcan,havuç,domames vs konulur.Tüm bu malzemelerde Kıyılmış salçaya katılmadan önce Et kıyma makinesinden geçer.
  • Hemen hemen bitti sayılır artık iş pişitmeye kaldı.Yine odun ateşinde 4-5 boyunca kazandaki tahta kaşık iz bırakana kadar pişirilir.Bu sırada içine gerekli tuz ve yağda konulur
  • İlk resimde biberler soyuluyor ikinci resimdede yıkanıyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder